Sytuacja na granicy. Prośba do sympatyków Reduty

W najnowszym podcaście nawiązuje do sytuacji związanej z atakiem hybrydowym, wymierzonym w Polskę przez reżim białoruski i rosyjski, którego następstwa codziennie obserwujemy bezpośrednio na granicy polsko – białoruskiej, ale również w mediach.

Musimy pamiętać, że jednymi z głównych elementów wojny hybrydowej są akcje dezinformacyjne, czy fake newsy. W przestrzeni medialnej zagranicznej, ale również w niektórych mediach polskich rejestrujemy ogromną ilość przekazów będących łańcuchem akcji dezinformacyjnych, których narratorami jest Białoruś i Rosja. Przekazy te, choć nieprawdziwe dla wielu stanowią źródło informacji. Warto zaznaczyć, że media społecznościowe wiodą prym w eksponowaniu nieprawdziwych informacji często przesączonych emocjonalnym przekazem, który ma wywołać w odbiorcach określone przez narratorów (w tym przypadku Białoruś i Rosję) skutki i działania. Niestety okazuje się, że w wielu przypadkach strategia reżimu białoruskiego działa i to zarówno na odbiorców niezwiązanych z polityką, jak również na samych polityków reprezentujących środowiska opozycji.

Z uwagi na bezpieczeństwo naszego kraju istotą przeciwdziałania szerzeniu się nieprawdziwych informacji jest zaprzestanie powielania treść znalezionych, gdzieś w mediach społecznościowych, zasłyszanych w obcych krajach, czy przeczytanych na  jakiś stronach internetowych. Szczególnie ważna jest tu rola telewizji, która powinna publikować wyłącznie sprawdzony i rzetelny przekaz o sytuacji, jaka ma miejsce na wschodniej granicy Polski.

Zachęcam do wysłuchania podcastu.

Maciej Świrski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *