Odcinek 39 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

NADCIĄGA KONIEC III RP?

Opinia publiczna zelektryzowana została zatrzymaniem znanego mecenasa i ekswicepremiera, co zbiegło się z przedłużeniem aresztu dla b. szefa gabinetu politycznego Donalda Tuska. Te nadzwyczajne wydarzenia dały asumpt komentatorom FWO do rozważań o postępującej erozji III RP i podjęcia próby przewidzenia przyszłości. Na tę najbliższą będzie miał niewątpliwie wpływ sąd, który zdecyduje o ewentualnym areszcie dla Romana Giertycha i pozostałych m.in. znanego biznesmena -prekursora informatyzacji Polski po 1989 r.

Jednak dla Macieja Świrskiego najważniejszą kwestią jest wciąż rozbudowa Wojska Polskiego, bo tylko silna armia jest gwarantem niepodległości Polski. Niestety, nadal padają głosy krytycznie oceniające przeznaczanie coraz większych środków finansowych na obronność. Wódz Tasunke Witko, oficer w stanie spoczynku, zacytował słowa Napoleona: „Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą”. Przypomniano również, że słaba armia w XVIII wieku stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczpospolitej.

Równie ważna w dziele odbudowy państwa jest sprawna i nowoczesna szkoła, o czym publicyści pamiętają nie tylko z okazji tradycyjnego Dnia Nauczyciela. Niestety, i na tym polu jest wiele do zrobienia. Zdaniem Macieja Świrskiego wciąż nie potrafimy korzystać z najlepszych wzorców wychowywania młodych pokoleń i tkwimy w sztywnym gorsecie rozwiązań rodem z czasów Komisji Edukacji Narodowej. Tymczasem pora na zmianę i nauczanie przez doświadczenie. Tylko ta droga, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, jest godna polecenia i błyskawicznego zaimplementowania.

Jako motto tej audycji, niech posłużą słowa, które przed laty skierował wykładowca do słuchaczy szkoły wojskowej- przyszłych oficerów i dowódców: Tylko nie dajcie ludziom głupio wyginąć! To wciąż bardzo aktualne…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *