Odcinek 17 – Wywiady Reduty: spotkanie z Witoldem Waszczykowskim

Szczepionka Waszczykowskiego na zainfekowaną Europę

PAŃSTWA NARODOWE ZAMIAST LANDYZACJI

Tym razem, Maciej Świrski dodzwonił się do mocno wstrząśniętej Brukseli, by dowiedzieć się od Witolda Waszczykowskiego o kulisach nieprzygotowania i zamieszania, w skurczonej o Anglię, Unii Europejskiej. Były minister sprawa zagranicznych wyjaśnia, że mimo braku praw do konkretnych działań, UE nawet nie gromadziła wiedzy i doświadczeń, a  „przecież epidemia nie   wystąpiła po raz pierwszy”. Zdaniem b. szefa MSZ, problem w tym, że „Unia zwykle uzurpowała sobie prawa do działania w obszarach nie objętych traktami np. kwestie praworządności”.

Eurodeputowany sceptycznie zapatruje się na wielkie oczekiwania, dotyczące zmian w relacjach międzynarodowych, ponieważ jest mało prawdopodobne, jak określił to filozoficznie: “bo  nie zmieni się ludzka natura”.

Pytany o możliwe reakcje Włoch lub Hiszpanii, ewentualne wystąpienie z Unii, teraz, nazwał błędem. Zalecił także jej zreformowanie, bo „wielcy sąsiedzi tylko czyhają na kolejne exity”. Podał także podstawowe kierunki oczekiwanych reform. 

Naszą sytuacją międzynarodową, głównie w Unii, determinuje tocząca się „wojna ideologiczna”, której Polska jest, jak dotychczas, ofiarą. Antidotum, powinno stanowić rozbudowywanie Trójmorza i coraz bliższe relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Maciej Świrski i Witold Waszczykowski zgodzili się, że przed Polską stają wielkie możliwości, wręcz cywilizacyjnego rozwoju np. w kluczowym dla przyszłości obszarze cyfryzacji, czy sztucznej inteligencji. B. minister spraw zagranicznych zadeklarował, że wierzy w dynamikę naszego społeczeństwa, które wciąż jest głodne sukcesu. Świetnie rozumieją to polskie władze, które nie tylko, że przeprowadzą wybory, ale w dalszym ciągu z determinacją, będą kontynuować kluczowe reformy i to „mimo kołysania tą qłódką przez Budkę”.

4 odpowiedzi do “Odcinek 17 – Wywiady Reduty: spotkanie z Witoldem Waszczykowskim”

  1. Witam bardzo serdecznie. Życzę nam wszystkim Polakom aby wybory odbyły się zgodnie z Konstytucją RP i z wolą narodu polskiego czyli 10 maja 2020 roku. Ani jednego kroku w tył nasz rzadzie RP i panie prezydencie RP Andrzeju Dudo bo my Polacy liczymy nadal na naszą wolność ,suwerenność i rozwój nas obywateli i rozwój naszej Ojczyzny Polski trak jak to jest od pięciu lat do dzisiaj .

  2. Unia staje się mechanizmem lewackiej ideologii wg manifestu z Ventotene kosztem jej zadań gospodarczych. Niektóre zadania gospodarcze np walka z emisją CO2 podejmowane są po to, by mieć narzędzie wpływu na drenaż ekonomiczny słabszych państw i sterowanie ich polityką energetyczną. Unia jest zdominowana gospodarczo przez Niemcy i ich federalistycznym przywiązaniem do landów i polityki regionalizacji (landyzacji) Europy. Francja chce dotrzymać kroku Niemcom będąc mentalnie przywiązana do swego kolonialnego myślenia. Ten duet chce trzymać “za twarz” resztę Europy. Jednocześnie stworzono gigantyczny urzędniczy niedemokratyczny, bizantyjski aparat,który zamiast tylko sprawnie zarządzać próbuje rządzić unią. Aparat ten jest podatny na wielką finansową korupcję korporacyjną jak również polityczną. Takie państwa jak Chiny czy Rosja geopolitycznie maszerują przez instytucje światowe i europejskie obsadzając poslusznymi sobie ludzmi lub kupując ich za ciężkie pieniądze by sterować gospodarką i spoleczeństwami europejskimi. Te wszystkie wpływy i interesy zgrzytają i psują sprawność i konkurencyjność UE, jako całość. Brexit obnaźył owe egoistyczne i biurokratyczne praktyki dominujace UE. Pozbyć się takiej ekonomicznej potęgi jak GB, to egoistyczny niemiecko- francuski majstersztyk. Jak sobie pościelez tak się wypisz. Dlatego musimy kosekwentnie i cierpliwie budować własną zbiorową siłę polityczno-gospodarczą rozwijająci integrując blok państw trójmorza. Prawdą jest, źe natura ludzka nie zmienia się (szybko). Czyź zadłużonej Francji lub ekspansywnym Niemcom nie jest na rękę biologiczne osłabienie Włoch lub Hiszpanii? Ich cynizm wyraził kiedyś francuski premier w słowach, źe Polacy stracili okazję by siedzieć cicho. Dziś Wlochom czy Hiszpanom okazują cyniczne milczenie wobec epidemii a nam nie dadzą eurocenta, bo relatywnie przechodzimy epidemię dosyć łagodnie i powoli, co nie oznacza, źe bez strat gospodarczych..

  3. Unia jest już pudrowanym trupem. Rozpad Uni jest tylko kwestią kilku lat. Tych kryzysów poważnych a nie rozwiązanych jest za dużo. Podam kilka grubych nie rozwiązanych kryzysów: Bankructwo Grecji, Emigranci wewnątrz i u bram, sytuacja bliska kryzysu we Włoszech i Hiszpanii, teraz pogłębienie się kryzysu w tych dwóch ostatnich krajach. I mega kryzys po Koronowirusie- ten zdrowotno sanitarny i ten gospodarczy!
    Nie da się funkcjonować bez załatwienia tych grubych spraw. To upadnie jak domek z kart, nie wytrzyma!
    Twórzmy sojusze Międzymorza +Włochy dla potrzeb polityki.
    Wyciągnijmy z Uni co się da. Na drogi, koleje itp.

  4. Te coraz bliższe relacje ze Stanami Zjednoczonymi uwieńczone być powinny powołaniem Unii Euroatlantyckiej (UEA).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *