Odcinek 16 – Wywiady Reduty: Spotkanie z Kurator Małopolską p. Barbarą Nowak

NIEZŁOMNA

Rozmowa z Barbarą Nowak, małopolskim kuratorem oświaty.

Jeśli ktoś jeszcze nie zna kondycji polskiej szkoły lub zastanawia się, czy w czasach pandemii można  ją reformować, by stała się ostoją Państwa Polskiego, powinien posłuchać rozmowy dwojga byłych nauczycieli historii.

Maciej Świrski, pedagog z wieloletnim stażem i Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty, trafnie diagnozują groźne choroby toczące wyrobników-nauczycieli m.in. biurokrację, nędzę umysłową, wyścig szczurów, czy kolejne specjalizacje nie niosące wiedzy. Nie zostawiają także suchej nitki na dotychczasowych reformach, które de facto miały wychowywać uczniów do pracy w… korporacjach.

Rozmówcy, nie dają prostych recept i oszczędnie gospodarują słowami. Jednak chcą, by pedagodzy, bazując na emocjach i doświadczeniach uczniów „pokolenia sieci”, wprowadzali ich w ciekawy świat, przez przebywanie we własnym środowisku i nabywanie doświadczenia.

Kapitalną rolę, w zupełnie nowej szkole, odegrają dyrektorzy, których nie może, tak jak obecnie, wybierać sitwa wójta- „czas skończyć z destrukcyjną dwuwładzą”, a „samorząd terytorialny powinien się zająć  wyłącznie bazą szkolną”. Także duża grupa nauczycieli powinna znaleźć się poza edukacją. Wtedy szkoły będą umiały przekazywać polski kod kulturowy i służyć Ojczyźnie.

Barbara Nowak codziennie płaci wysoka cenę za swoje niezłomne poglądy. Jednak jako kurator jest bardzo skuteczna w egzekwowaniu prawa. Przekonało się o tym już 20 dyrektorów, „bo szkoła ma być szkołą”.

2 odpowiedzi do “Odcinek 16 – Wywiady Reduty: Spotkanie z Kurator Małopolską p. Barbarą Nowak”

  1. Diagnoza w 100% włacina. Teraz potrzebne są narzędzia wdrożeniowe, a zwłaszcza zmiana mentalnościany nauczyciela. On jest dla ucznia ,a nie na odwrót, ma wspierać jego całościowy rozwój, jest odpowiedzialny za kształt młodego człowieka po latach edukacji. Nie musi wciskać encyklopedii do jego głowy, niech poszerza horyzonty, budzi ciekawość, uczy operatywności wiedzy, odpowiedzialności za siebie, rodzinę, społeczność i kraj. Europejskość nie wyklucza bycia Polakiem-niech dzieciaki poznają historię kraju, narodu i niech będą dumne z tego, źe są Polakami. Trzeba wrócić do weryfikacji kwalifikacji osobowych do zawodu, pracy nad przywróceniem jego prestiżu, etyki zawodowej. Ale teź uwolnić zawód od biurokracji. Wspierać kreatywność i pasję nauczycieli. Młody człowiek powinien być od najmłodszych lat wdrażany do samodzielności, odpowiedzialności, aktywności.

  2. Pani Kurator Małopolska Barbara Nowak jest przykładem dla innych kuratorów i dla wszystkich nauczycieli w Polsce.Dobro dzieci to przyszłość i ratunek dla Polski.Pani Barbara ma dobre serce,wiedze i talenty prekazywania dobra dla dzieci i Polaków. Dziękuję i wspieram z całych sił.
    Razem obronimy Polskie dzieci i Polskę przed lewackimi,liberalnymi antypolskimi łajdakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *