Odcinek 13 – Fakty wydarzenia opinie z Wodzem Thasunke Witko

Co tydzień w Podcaście Reduty Dobrego Imienia

FAKTY WYDARZENIA OPINIE

W Radiu Wolna Europa, ponad ćwierć wieku temu, nadana została ostatnia legendarna audycja FAKTY WYDARZENIA OPINIE. Dobrze znana starszemu pokoleniu, była bodaj najsłynniejszą audycją publicystyczną Rozgłośni Polskiej RWE. Ten ważny program, był nadawany codziennie, w latach 1960-1994. Ta słuchana, przez zgłodniałych prawdy Polaków, trzydziestominutowa audycja, zawierała przede wszystkim aktualne komentarze na temat najistotniejszych wydarzeń w kraju. Informacji z całego świata dostarczali korespondenci RWE, a nadzwyczajnego znaczenia Fakty nabierały szczególnie w chwilach przełomów, niepokojów i niebezpieczeństw.

Dziś postanowiliśmy sięgnąć w naszym podcaście, nie tylko do tej legendarnej nazwy FAKTY WYDARZENIA OPINIE, ale także, sukcesywnie rozwijać ciekawą i różnorodną formułę nowego programu, w pandemicznej rzeczywistości.

W pierwszej audycji, usłyszycie Państwo prowadzącego Fakty Macieja Świrskiego, który do współpracy zaprosił, znanego z temperamentu publicystycznego Tȟašúŋke Witkó- wodza Indian z plemienia Oglalów. Ten znany komentator życia politycznego, był już bohaterem jednego z podcastów RDI.

Tym razem, panowie wzięli na warsztat, najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni. Ich zdaniem przylot największego samolotu na świecie-słynnego An-225 Mrija, po raz kolejny unaocznił, poważne deficyty antyrządowej klasy politycznej, którym dzielnie sekundują tzw. durnaliści. Oberwało się także rzecznikom, najbardziej Laskowskiemu, który sugeruje, że wybory nowego prezesa najwyższego sądu nie odbędą się z powodu: troski o życie elektorów.

Wódz, jako były wojak, przyznał, że nie ma problemów z „przyciosaniem do wymiaru” i dobrze znosi obostrzenia i unieruchomienie ogłaszane przez „przywódców na poziomie”. Publicyści zgodzili się, że trzeba radykalniej przeciwdziałać fali fake newsów, dezinformacjom, które mają przede wszystkim rosyjską proweniencję.

Przyszłość niestety nadal jest niepewna. Czy hegemonem staną się Chiny i czy Rosja zostanie powalona przez niewidzialnego wroga. Co z Unią. Czy dojdzie do Italexitu. Na te pytania, nie ma odpowiedzi. To nadal wróżenie, w coraz mętniejszej wodzie. A i tu wódz Tȟašúŋke Witkó okazuje się być optymistą, a Maciej Świrski zachowuje-jak zawsze- swój słynny realizm.

Kolejny numer Faktów ukaże się już za tydzień 23 kwietnia.

3 Replies to “Odcinek 13 – Fakty wydarzenia opinie z Wodzem Thasunke Witko”

 1. Witam,
  Wlasnie odkrylam ten podcast i chcialabym kontynuowac sluchanie co tydzien. Czy mozna jakos
  zapisac sie na subskrypcje, zeby mi przypominala o nowym odcinku?
  Wazniejsze: natezenie glosu jest bardzo nierowne. Pana Swirskiego ledwo momentami slychac, natomiast Wodz jest bardzo glosny. Wobec tego trzeba ciale sciszac i albo podkrecac glosnosc. Czy jest na to jakas rada? A moze to dlatego, ze slucham z Kanady?
  Serdecznie pozdrawiam,
  Anna

 2. Podczas trwającej propagandowej fali celowych kłamstw i przeinaczeń artykuły Państwa utwierdzają nas w przekonaniach i stanowią źródło prawdziwych informacji… Dziękujemy i czekamy na kolejne artykuły…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *