Odcinek 12 – Wielki Piątek, Pasja Jezusa Chrystusa w pieśniach Jacka Kowalskiego

Dzisiaj 10 kwietnia, data znacząca i dzień znaczący – Wielki Piątek. Z tej okazji w naszym podkaście rozmowa z Jackiem Kowalskim o Misterium Męki Pańskiej i wszystkie pieśni z tego Misterium w Górze Kalwarii. Zapraszam do wysłuchania i do zadumy w ten dzień szczególny. Pieśni te pomogą nam przeżyć  Wieki Piątek, Drogę Krzyżową. Rozmawiamy o tym jak powstały te pieśni, jak wygląda połączenie tradycji i nowoczesności w wierze polskiej. O naszej polskiej współczesności naznaczonej także – cierpieniem.

Mal. Halina Świrska

To już 10 lat jak w Górze Kalwarii została odnowiona tradycja ulicznych misteriów pasyjnych. W 2010 roku Góra Kalwaria powróciła do swojej tradycji, stając się Nową Jerozolimą. O godzinie 15 na rynek wylegli mieszkańcy i przybysze, a straż świątynna poprowadziła aresztowanego przed chwilą Galilejczyka przed pałac rzymskiego namiestnika Piłata. Tak rozpoczęło się Misterium Męki Pańskiej, przygotowywane odtąd co roku siłami mieszkańców miasta i okolicy. Tamtego dnia dla społeczności przygotowującej misterium był to dzień zwieńczenia pólorocznego wysiłku – i także radości, że się udało.

A 12 dni później nad Smoleńskiem zginął Prezydent Lech Kaczyński, jego Małżonka i 94 osoby z polskiej elity. Ich także dzisiaj wspominamy. To był szok, który zmienił życie wielu Polaków. Tak to odczuwam.A zatem: Misterium Męki Pańskiej napisane dla Góry Kalwarii przez Jacka Kowalskiego. Śpiewa autor i aktorzy Misterium Męki Pańskiej oraz chór Reditus. Akompaniuje Zespół Monogramista JK. Aranżacje Anity Murawki. Pieśni pochodzą z płyty przygotowywanej przez Bractwo Misterium Męki Pańskiej z Góry Kalwarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *