Najnowszy podcast – #NiemcyNieukarani odcinek 1

W tym podkaście przedstawiam odpowiedź na pytanie jakie czynniki wpłynęły na sytuację, iż tylko ok. 2% niemieckich oprawców poniosło karę za dokonane zbrodnie, nakreślam również tło polityczno – społeczne, które przyczyniło się do uniknięcia przez nich odpowiedzialności. Przypominam sylwetki tych, którzy aktywnie uczestniczyli w niemieckim planie podboju Europy. I nie są to główne postaci, powszechnie znane. Musimy pamiętać, że niemieckie plany podporządkowania świata realizowali zwykli niemieccy urzędnicy z administracji zorganizowanej przez Niemcy na terenach okupowanych.
Opowiadam o zbrodniarzach, którzy nie piastowali najwyższych urzędów w III Rzeszy, efektem ich aktywności w niemieckiej administracji było ludobójstwo Żydów i Słowian, prześladowania i grabież. To niemiecka administracja cywilna organizowała Holokaust, organizowała mordy ludności polskiej, ludności żydowskiej, wywózki do obozów zagłady, czy też dokonywała eksploatacji ekonomicznej.

Lista nieukaranych niemieckich zbrodniarzy to tysiące nazwisk, w naszych podcastach zaprezentujemy kilkunastu, kilkudziesięciu z nich.

Za pośrednictwem podcastów będziemy przypominać historię niemieckich zbrodniarzy, opowiemy o nich wymieniając imiona i nazwiska. Ważnym jest by prawda historyczna dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Oczywiście prawnie nie rozliczmy oprawców z ich zbrodni, natomiast będziemy mieć wiedzę na ich temat, co spowoduje, że przestaną być niemalże anonimowi. W ten sposób przeciwstawiamy się narracji o jakiś tam bezimiennych nazistach. Ci naziści byli obywatelami Niemiec, wiernymi ideologii Adolfa Hitlera, posłusznie i precyzyjnie realizowali jego plan zagłady.

Serdecznie zachęcam do wysłuchania podcastu.

Maciej Świrski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *