Odcinek 39 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

NADCIĄGA KONIEC III RP?

Opinia publiczna zelektryzowana została zatrzymaniem znanego mecenasa i ekswicepremiera, co zbiegło się z przedłużeniem aresztu dla b. szefa gabinetu politycznego Donalda Tuska. Te nadzwyczajne wydarzenia dały asumpt komentatorom FWO do rozważań o postępującej erozji III RP i podjęcia próby przewidzenia przyszłości. Na tę najbliższą będzie miał niewątpliwie wpływ sąd, który zdecyduje o ewentualnym areszcie dla Romana Giertycha i pozostałych m.in. znanego biznesmena -prekursora informatyzacji Polski po 1989 r.

Jednak dla Macieja Świrskiego najważniejszą kwestią jest wciąż rozbudowa Wojska Polskiego, bo tylko silna armia jest gwarantem niepodległości Polski. Niestety, nadal padają głosy krytycznie oceniające przeznaczanie coraz większych środków finansowych na obronność. Wódz Tasunke Witko, oficer w stanie spoczynku, zacytował słowa Napoleona: „Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą”. Przypomniano również, że słaba armia w XVIII wieku stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczpospolitej.

Równie ważna w dziele odbudowy państwa jest sprawna i nowoczesna szkoła, o czym publicyści pamiętają nie tylko z okazji tradycyjnego Dnia Nauczyciela. Niestety, i na tym polu jest wiele do zrobienia. Zdaniem Macieja Świrskiego wciąż nie potrafimy korzystać z najlepszych wzorców wychowywania młodych pokoleń i tkwimy w sztywnym gorsecie rozwiązań rodem z czasów Komisji Edukacji Narodowej. Tymczasem pora na zmianę i nauczanie przez doświadczenie. Tylko ta droga, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, jest godna polecenia i błyskawicznego zaimplementowania.

Jako motto tej audycji, niech posłużą słowa, które przed laty skierował wykładowca do słuchaczy szkoły wojskowej- przyszłych oficerów i dowódców: Tylko nie dajcie ludziom głupio wyginąć! To wciąż bardzo aktualne…

Odcinek 38 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Reduta przeciw hejtowi na mieszkańcach rzekomej „strefy wolnej od LGBT” i dyskryminacji ekonomicznej

WROGIE ATAKI „TABLICZKOWCA”

Pewien człowiek jeździ po Polsce i rozwiesza kłamliwe tablice informujące, że dana gmina np. Zakrzówek na Lubelszczyźnie jest strefą wolną od LGBT. Twierdzi, że to happening (tak przedstawia to Polakom, ale naprawdę to precyzyjna operacja) i niby zwrócenie uwagi na los ludzi LGBT, jednak dla w ten sposób  realnie napiętnowanych samorządów i mieszkańców, to zapowiedź fali obrzydliwego i niezawinionego hejtu i perspektywa utraty nie tylko unijnych środków finansowych. A w skali państwa, to kolejne potężne uderzenie w czułą sferę bezpieczeństwa narodowego. Jak to możliwe, dowiecie się Państwo słuchając kolejnego odcinka FWO.

Dla Macieja Świrskiego, którego Reduta stanęła murem za oszkalowaną gminą i jej mieszkańcami, sprawa jest oczywista i ma bardzo groźny kontekst dla całej Polski. Dla „Tabliczkowca”- komentatorzy nie chcą promować jego danych- to niby tylko taka forma przekazu i happening. Ów sprytnie działa: zrobił tablicę, na wzór powszechnie stosowanych, z komunikatem: „Strefa wolna od LGBT” i tłumaczeniami. Z rozmysłem wybiera gminy, które przyjęły deklaracje o promowaniu rodziny i tam przykręca ten prawie „znak drogowy” pod prawdziwą tablicą z nazwą miejscowości. Robi zdjęcie i nagrywa informację, a następnie za pomocą mediów społecznościowych wysyła to w świat.

W efekcie zmanipulowany Zachód, przyzwyczajony do polskich niepoprawnych politycznie incydentów, widząc „oficjalny” szyld LGBT- FREE ZONE, protestuje i grozi Polsce m.in. odebraniem kasy. Dodajmy do tego jeszcze podobieństwo i skojarzenia tego napisu z niemieckim „Judenfrei”, czyli terenem oczyszczonym z Żydów, co w kontekście oskarżeń o polski antysemityzm, jest bardzo niebezpieczne.  Zdaniem Macieja Świrskiego, to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo kłamliwa narracja, którą stworzył „Tabliczkowiec” powielana w tamtych społecznościach, może stać się wszechobecna, dominująca i w rezultacie może wykreować stereotyp nietolerancyjnych, ciemnych i wręcz odrażających  Polaków, którym w razie realnego zagrożenia wojennego- słynny art. 5 traktatu NATO- po prostu nie warto pomagać.

Dlatego reakcja państwa polskiego w sferze dyplomatycznej i propagandowej powinna być jednoznaczna. Należy także pomagać haniebnie oczernianym samorządom i mieszkańcom. Kto będzie chciał przyjechać do takiej miejscowości lub założyć tam fabrykę? Jak mają żyć ludzie z takim piętnem?

Jako pierwsza pomocną dłoń do Zakrzówka wyciągnęła Reduta Dobrego Imienia pomagając finansowo i prawnie w pozwie przeciwko kłamcy. Prawdopodobnie inne samorządy, które również padły ofiarą „Tabliczkowca” także skorzystają z know-how RDI. Akcja tego aktywisty wpisuje się w szerszy kontekst tj. przedstawienia Polaków jako osób dyskryminujących, segregujących i wykluczających pewną grupę. Ma to –zdaniem M. Świrskiego – wpisywać się w kontekst historyczny, gdzie obecnie przypisuje się Polsce sprawstwo holokaustu i mordowania Żydów podczas II wojny światowej. Jest to tak przygotowane by ugruntować pogląd, że Polacy dyskryminowali i zabijali kiedyś Żydów, a dziś dyskryminują i wykluczają osoby o innej orientacji seksualnej.

Zachęcamy do wysłuchania audycji i uprzejmie prosimy o wsparcie finansowe działań Reduty Dobrego Imienia, która funkcjonuje dzięki swoim Przyjaciołom i Sympatykom.

Odcinek37 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Dana rura jest do niczego Panie Majster, czyli

TUŻ PRZED KOLONIZACJĄ KOSMOSU

„Halo, halo tu baza księżycowa Reduty Dobrego Imienia! Witamy naszych Słuchaczy w kraju i na obczyźnie z kosmosu”. Jeśli wierzyć w przepowiednie Macieja Świrskiego, to jeszcze za naszego życia, będziemy mogli wziąć udział w wielkiej akcji kolonizacji kosmosu. Słynny Elon Musk już eksperymentuje z nowym silnikiem rakietowym na metan i kto wie, czy za chwilę nie stanie przed nami z tanimi biletami na Księżyc. Najpierw jednak będziemy musieli zmierzyć się z prozą życia, czyli naszymi wadami narodowymi: bylejakością, lenistwem, wieloletnimi zaniedbaniami, brakiem zarządzania ryzykiem, które trzymają nas nisko z nosem przy ziemi. To rzeczywiście także ostatni dzwonek, by uporać się z kosmicznym smrodem, czyli kolejną awarią Czajki-Trzaskowskiego, nieładem medialnym, ideologią LGBT i niesprawnymi sądami.

Tym razem Maciej Świrski i Wódz Thasunke Witko rozpoczęli audycję w Warszawie- a gdzie skończyli o tym za chwilę- nie zostawiając na prezydencie RT i jego ekipie suchej nitki i zarzucając im całkowitą degrengoladę, infantylizm, brak odpowiedzialności i zwyczajną pychę. Bo zdaniem publicystów to są przyczyny kolejnej awarii ściekowej, której i tym razem władze Warszawy nie potrafią same usunąć. Słusznie komentatorzy FWO drżą nad stanem tzw. infrastruktury krytycznej i jej zabezpieczeniem. Awarie i ich skutki w stolicy mają przecież wpływ nie tylko na warszawiaków… Ta nieprawdopodobna, wręcz kosmiczna „niefrasobliwość” Trzaskowskiego daje mu czołowe miejsce wśród innych burmistrzów i prezydentów PO, którzy tworzą wspólny antyrządowy front -„rebelię samorządowców”.

W tym buncie pierwszoplanową rolę wciąż odgrywają media, które zamiast opisywać rzeczywistość- kreują ją m.in. manipulując faktami, nie dochowując rzetelności warsztatu dziennikarskiego. Poza tym są wszechpotężne i bezkarne, bo postkomunistyczne Prawo Prasowe daje im miażdżącą przewagę nad zwykłym człowiekiem i instytucjami stającymi w obronie np. prawdy o historii Polski. Praktycznie nie działa instytucja sprostowania, która nie daje szansy na szybką obronę i przedstawienie prawdy. Dlatego Reduta Dobrego Imienia opracowała obywatelski projekt nowelizacji Prawa Prasowego m.in. skracając radykalnie -do ok. 5 dni- czas oczekiwania na opublikowanie sprostowania. Maciej Świrski zachęca do poparcia tej ważnej akcji i złożenia podpisu pod projektem.

Równolegle z uporządkowaniem tych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania sprawnego państwa kwestii, trzeba zatroszczyć się o udział w kluczowym dla przyszłości Polski najważniejszym projekcie cywilizacyjnym. Mimo, że brzmi on dla wielu nieprawdopodobnie i na pozór może wydawać się szaleństwem, to jednak udział Polski w szerokim spektrum działań zmierzających do kolonizacji kosmosu, jest zadaniem dziejowym i zasługuje na poważne zaangażowanie państwa i jego struktur.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i złożenie podpisu pod obywatelskim projektem nowelizacji Prawa Prasowego: rdiplad.org/antyfejk

Odcinek 36 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Chwała Policji, bolszewików goń

W 36 odcinku Podcastu RDI Maciej Świrski i Wódz Thasunke Witko rozmawiają o niedawnych wydarzeniach na Krakowskim Przedmieściu podśmiewając się dobrotliwie z rozmaitych transniebinarnych rozwiązań językowych nowej genderowej rewolucji marksistowskiej , która pełza także po ulicach Warszawy. Ale najzupełniej poważnie pochylili się nad ciężką robotą Policji, która mimo zniewag i nawet fizycznych ataków pseudotęczowych manifestantów zachowała pełny profesjonalizm, spokój i opanowanie.

Odcinek 35 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Atak na tożsamość, dziedzictwo i kulturę

BROŃMY POLSKI PRZED NEOBOLSZEWIĄ

Trzeba być czujnym, odważnym i gotowym na skuteczne przeciwdziałanie coraz mocniejszej fali agresji i nienawiści przeciw polskości. Politycy muszą podejmować zdecydowane
i odważne decyzje a służby państwowe, działając zgodnie z prawem, zapewnią spokój
i porządek na naszych ulicach. Tego oczekują Polacy, coraz bardziej świadomi nie tylko zagrożeń, ale i misji powstrzymania kolejnej fali zła neobolszewizmu, który atakuje także z… zachodu!

Tym razem Fakty Wydarzenia Opinie, na pozór kasandrycznie, zajmowały się kwestią niepokojów i rozruchów ulicznych, na które jak się wydaje coraz bardziej liczy lewactwo. Zdaniem Macieja Świrskiego, pod którego auspicjami Reduta Dobrego Imienia przygotowała kolejny Raport dotyczą rozruchów w Stanach Zjednoczonych www.anti-defamation.org/aktualnosci/r…konsekwencje/, podobny scenariusz możliwy jest także w Polsce. Służy temu narracja totalnej opozycji, dla której wybory były nieuczciwe. I dlatego lewica i liberałowie nie chcą zaakceptować ich wyniku i tym samym mogą uznać za nielegalną władzę prezydenta Andrzeja Dudy. Stąd już tylko krok od niepokojów społecznych i wyjścia na ulicę. Wódz Thasunke Witko radzi nawołującym do takich siłowych rozwiązań, zwłaszcza jednemu słynnemu mecenasowi, „by sam wyszedł jako pierwszy i najlepiej ze swoimi najbliższymi. My tam natomiast na ulicę nie idźmy!”. Zdaniem komentatorów w przypadku burd i niepokojów ulicznych politycy nie mogą się bać np. o wizerunek Polski w świecie, tylko zdecydowanie i odważnie egzekwować obowiązujące prawo. Tego oczekują od rządzących zwykli, normalni Polacy. Obrony tożsamości, dziedzictwa i kultury. Obrony prawdy i sacrum.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym Raportem Reduty pt. „Czy agresywny marksizm pokona Stany Zjednoczone?”www.anti-defamation.org/aktualnosci/r…konsekwencje/ dotyczącym rozruchów w Stanach Zjednoczonych.

Jednocześnie prosimy o finansowe wsparcie działań Reduty Dobrego Imienia.

Odcinek 34 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Najpilniejsze zadanie obozu rządzącego

WYKREOWAĆ MODĘ NA POLSKOŚĆ

Demokratyczny wybór dumnych Polaków przyniósł sukces Andrzejowi Dudzie. Jednak zwycięstwo nie było na miarę wdrażanych przez PIS reform, które m.in. upodmiotowiły społeczeństwo i wciąż dają impuls do rozwoju gospodarki. Odpowiedzialność za to spada na zagranicznych i krajowych kreatorów zmasowanej kampanii nienawiści przeciwko urzędującemu Prezydentowi, wobec którego nie zawahano się zastosować mechanizmu tzw. zabójstwa postaci- obrzydliwa okładka tygodnika F. Niestety tradycyjna narracja Andrzeja Dudy nie dotarła do większości żyjącego w sieci najmłodszego pokolenia Polaków. I to właśnie ta grupa docelowa powinna, jak najszybciej, zostać zaszczepiona „modą na polskość”.

Komentatorzy zastanawiali się nad priorytetami II kadencji i zgodnie uznali, że powinna być bardziej dynamiczna, a na pierwszy ogień powinny pójść tzw. twarde i niepopularne reformy. Maciej Świrski uważa, że należy zrealizować „wielki skok infrastrukturalny i pokazać przyszłość Polski jako przyszłość rodzin”. Zdaniem Tasunke Witko bezwzględnie trzeba zacząć od budowy własnego systemu przekazu, bo tylko w ten sposób będzie można pokazać prawdę m.in. o wielkich inwestycjach typu CPK i ich znaczeniu. Narracja obozu prawicy powinna być adresowana precyzyjnie do konkretnych grup odbiorców. I tak „generacja sieci” nie może dostawać wciąż „frazesu z żołnierzami wyklętymi”, ale trzeba bazować na ich doświadczeniach, emocjach i ambicjach proponując im wielką przygodę z polskością. To zdaniem obydwu publicystów jest kluczowe i wymaga niemal natychmiastowych perfekcyjnych działań.

Na zakończenie oberwało się personelowi placówek dyplomatycznych, który zdaniem Wodza Tasunke Witko zamiast utożsamiać się z polityką obozu rządzącego, w większości poparł prezydenta Warszawy.

Maciej Świrski zaapelował do osób popierających Redutę Dobrego Imienia o wsparcie finansowe, tak potrzebne w czasie pandemii. Można tego dokonać w prosty i szybki sposób poprzez PayPal lub BLIK www.anti-defamation.org/wsparcie/. Serdecznie do tego zachęcamy.

Odcinek 33 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Gedeery w natarciu, czyli

NA FINISZU KAMPANII

Grupy dywersyjno- rozpoznawcze, czyli tzw. gedeery to specjalne wojska przeznaczone do siania paniki i zamętu, na tyłach wroga. I to do ich działań komentatorzy FWO przyrównują plugastwo wylewające się z okładki „Faktu”. Zdaniem Macieja Świrskiego i Wodza Tasunke Witko to element precyzyjnej, zaplanowanej w każdym calu operacji specjalnej, mającej zmniejszyć szanse Andrzeja Dudy. Użycie takiej „brudnej bomby” o niespotykanej dotąd sile, świadczy jednak o wielkiej desperacji i przede wszystkim braku wiary w sukces prezydenta Warszawy.

Finał kampanii jest coraz bardziej kuriozalny, o czym może świadczyć konferencja prasowa Trzaskowskiego, którą hałaśliwie i fałszywie okrzyknięto debatą. Każdy dzień przynosi tego rodzaju manipulacje i próby narzucenia przekazu przez POKO. Wbrew logice, rzeczywistości i przede wszystkim prawdzie, która coraz mocniej przebija się ze stolicy, gdzie coraz bardziej widać nieudolność rządów Trzaskowskiego i jego poprzedniczki. Czajka, kamienice, palety i autobusy to dotychczas zarejestrowane znaki czasu rządów PO, które sprawiły, że Wódz porównał Warszawę ze słynnym westernowym Dodge City. Jak wyznał, tam na Dzikim Zachodzie czułby się znacznie bezpieczniejszy…

Publicyści zgodni są, że wybór Trzaskowskiego prowadziłby do „psucia państwa, poprzez ciągłe wetowanie i w efekcie po kilku miesiącach doprowadziłby do przedterminowych wyborów”. Towarzyszyłaby temu „atmosfera rosnącej nienawiści” budowana przez media antypisowe, tak dobrze znana z tej kampanii.

Komentatorzy zastanawiają się, co zrobić by nie powtórzyły się haniebne przekazy naśladujące dziennik RAS i postulują zmianę prawa prasowego, które zostało wprowadzone w stanie wojennym i nijak nie przystaje do rzeczywistości. Maciej Świrski uważa, że tego rodzaju kłamstw niewolno zostawiać bez reakcji –„trzeba to napiętnować i zneutralizować” i oferuje prezydentowi know-how zespołu prawnego: „Wiemy jak w sądzie wygrać z tym wydawcą”. Poza tym musimy być szybsi i sprawniejsi w budowaniu prawdziwej i atrakcyjnej narracji. I ta myśl niech przyświeca nam w tych ostatnich dniach kampanii.

FWO kończy informacja o zbliżającym się kolejnym starciu sądowym z prof. J. Grabowskim, który twierdzi m.in. i to , że Polacy w czasie II wojny światowej zamordowali około 200.000 Żydów. Jest także apel o wsparcie finansowe działań Reduty Dobrego Imienia w dobie pandemii. Szczegóły rdi.org.pl/

Odcinek 32 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Po I turze wyborów prezydenckich

POKOLENIE SIECI ZMIENIA ŚWIAT?!

Ten podcast wypełniły w większości refleksje powyborcze nad młodą generacją i nadzieja na zwycięstwo. Z trudnej sytuacji „jeden przeciwko wielu” Andrzej Duda wyszedł z godnością, ale wciąż czeka Go strasznie ciężka walka. Słusznie komentatorzy FWO wiele czasu poświęcili analizie tzw. pokolenia sieci. Przypomnijmy, że tylko 15 procent tej ważnej grupy (18-29 lat) głosowało na prezydenta. Jej pozyskanie jest szalenie ważne i jednocześnie bardzo trudne, bo młodzi żyją we własnym ekskluzywnym świecie, a poza tym… prawie nie oglądają telewizji! Ich matecznikiem jest internet, a w nim na próżno szukać skutecznego przekazu wyborczego głowy państwa. Zdaniem naszych publicystów za ten stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą piarowcy PIS.

Czy znacie Państwo książkę Dona Tapscotta „Cyfrowa dorosłość. Jak pokolenie sieci zmienia nasz świat?” Jeśli nie, to po recenzji Macieja Świrskiego z pewnością po nią natychmiast sięgniecie. Autor wydanej po polsku już w 2010 roku pozycji, przewidział czym skończy coraz intensywniejsze i masowe korzystanie z netu przez ludzi młodych. Pastwą mediów społecznościowych, transmisji strumieniowych i powszechnego korzystania z komórek, czyli de facto „nowoczesnych centrów nadawczo-odbiorczych”, padło jednokierunkowe i przestarzałe medium: telewizja, którą młodzi oglądają zaledwie średnio przez godzinę, podczas gdy target w wieku 50+ siedzi przed telewizorami aż 6 godzin! Po prostu ta generacja- przebywająca non stop w sieci przy pomocy „kieszonkowego studia”- kompletnie inaczej niż my postrzega otaczającą rzeczywistość, wykształciła inną percepcję. A to powoduje, że przekaz telewizyjny, czy gazetowy zupełnie do tej grupy nie trafia, bo mimo że jest podany na tacy- zionie nudą i jest dla niej niezrozumiały. I obcy! ONI, także dzięki grom komputerowym, przywykli do aktywności, walki- i co warte zapamiętania- poszukiwania informacji i ich konfrontowania. Dobre, co?

Wódz Thasunke Witko, bardzo surowo ocenia sztabowców PIS i proponuje, by „przejechali się rano metrem i wreszcie dostrzegli tabuny młodych, penetrujących sieć w swoich komórkach i dopiero wtedy popracowali nad adekwatnym przekazem”.

Jak to zmienić, co zrobić? Nie ma prostych rozwiązań i jednej recepty. „Niestety obserwujemy także przesyt frazesem patriotycznym”. A zatem, nie tylko na potrzeby bieżące, potrzeba czegoś zupełnie nowego. Czegoś, co wyzwoli nowy „atrakcyjny patriotyzm”, w który młodzi zechcą się zaangażować. Inaczej, odrzucą wszystko, bo mimo niewielu lat życia, już niosą w sobie doświadczenia z ostatniego czasu „sieczki medialnej i nienawiści mediów”. Trzeba także znaleźć właściwy przekaz dla „pokolenia sieci” i próbować użyć go już w tej kampanii.

Komentatorzy sygnalizują także ważny problem przypisywania Polakom win za niepopełnione zbrodnie i usiłują znaleźć korelacje czasowe między kluczowymi dla Polski wydarzeniami a nasilającym się „pałkowaniem antysemityzmem”. Ta kwestia zapewne wymaga oddzielnej audycji.

Odcinek 31 – Czytanie Grabowskiego: analiza twórczości prof. Jana Grabowskiego

Trwa proces z powództwa pani Filomeny Leszczyńskiej bratanicy Edwarda Malinowskiego przeciwko Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu.Autorka napisała, a redaktor naukowy to zatwierdził, że Edward Malinowski jest „winny śmierci Żydów”. Filomena Leszczyńska wytoczyła ten proces w obronie dobrego imienia swojego stryja, a Reduta Dobrego Imienia ten proces wspiera, zarówno pod względem prawnym, opłacając koszty sadowe i pomocy prawnej, jak i badawczo. Filomena Leszczyńska domaga sie przeprosin i 100 tys. złotych zadośćuczynienia.
Jesteśmy zdeterminowani pomóc pani Filomenie obronić prawdę przed zniekształcaniem jej przez ludzi, którzy będąc naukowcami – w naszej opinii – nie przywiązują wagi do podstawowego obowiązku badacza – szukania prawdy i dokumentowania jej na podstawie źródeł w obiektywny sposób i bez uprzedzeń. W książce “Dalej jest noc” – w naszej opinii – niestety nie znajdujemy takiej postawy.

Zapraszamy do słuchania


Odcinek 30 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

Przed wyborami prezydenckimi

POLSKA IDZIE DO GÓRY!

Komentatorzy FWO byli zgodni, że pozycja Polski jest coraz silniejsza, a spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem tego dowodzi. To nie tylko prestiż i prawdopodobne wzmocnienie kampanii, ale przede wszystkim realne korzyści dla państwa polskiego. Oprócz znacznego zwiększenia kontyngentu wojsk, to również szansa na budowę bezpiecznej i wydajnej elektrowni jądrowej, czyli transfer najnowszych technologii nuklearnych. A to stanowi gwarancję konkretnej i stałej amerykańskiej obecności w Polsce, bez względu na zawirowania i koniunktury polityczne.

Maciej Świrski i Thasunke Witko rozmawiają na kilkanaście godzin przed spotkaniem prezydentów w Białym Domu. Sprawnie analizując wspólne aktywa i interesy starają się wyciągnąć wnioski i podpowiedzieć polskim dyplomatom optymalne rozwiązania. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w listopadzie może dojść do zmiany na stanowisku prezydenta USA, co może w efekcie spowodować reset w relacjach z Kremlem. Maciej Świrski uważa, że trzeba zrobić wszystko, by Amerykanie mieli trwały interes w obecności w Polsce. I podpowiada, że ochrona najnowocześniejszych technologii nuklearnych- żywotnych dla bezpieczeństwa narodowego USA- jest tego gwarantem. A dla Polski obecność Amerykanów i wspólne strategiczne interesy to kwestia niepodległości i bezpieczeństwa.

Polska idzie do góry, a Trump odrzuciwszy zaproszenie na wielką defiladę do Moskwy idzie na zwarcie z Putinem. Dlatego musimy się liczyć z ostrą propagandową reakcją ze strony służb Kremla.  

Z kilka godzin dowiemy się, co przyniesie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.